Kúrenie a chladenie domu
15001
page-template-default,page,page-id-15001,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive

Kúrenie a chladenie

kurenie_chladenie

Ako zdroj tepla v rodinnom dome ponúkame rokmi overené tepelné čerpadlá vzduch – vzduch alebo vzduch – voda. Systém tepelného čerpadla pracuje na princípe využitia inak nevyužiteľnej energie – nízkopotenciálového tepla z nášho okolia (t. j. z vody, vzduchu, zeme či odpadového tepla), kedy jeho prečerpaním dôjde ku zmene teploty na úroveň využiteľnú vo vykurovacom systéme. Najväčšou výhodou tepelného čerpadla je fakt, že sa teplo priamo nevytvára spaľovaním akéhokoľvek paliva, a preto ide o ekologické kúrenie a chladenie.

Spôsoby distribúcie tepla/chladu

Vzduch

Najväčšia výhoda distribúcie vzduchom je tá, že vzduch dokáže preniesť aj teplo aj chlad. Jednotným systémom HVAC vieme budovu v zimných mesiacoch vykurovať a v letných mesiacoch ochladzovať. Tento systém sa dá doplniť o vetranie domu s rekuperáciou tepla a tak isto o filtráciu vzduchu proti časticiam, baktériam a pachom.

Podlaha

Podlahové kúrenie má výhodu príjemného sálavého tepla. Podlahou sa dá vykurovať celý dom, alebo sa kombinuje s iným typom vykurovania, kedy je podlahové vykurovanie využívané v chladnejších podlahách, napríklad v kúpeľni alebo v kuchyni.

Steny/strop

Stenové/stropné vykurovanie, respektíve chladenie, je čoraz viac vyhľadávaným spôsobom distribúcie tepla a chladu v budovách. Ide o systém veľmi podobný podlahovému vykurovaniu. Rozdiel spočíva v tom, že stena a strop sa dá využívať aj na ochladzovanie priestoru. Ide o sálavý chlad, takže je na pocit príjemnejší ako klasická klimatizácia.